Fotoklubben Focus

heleklubprogrammet

Start Januar 2018

01/11/2018
19:30 – 23:00 Kend dit kamera / Månedens billede

28/11/2018
19:00 – 22:00 Bestyrelsesmøde

29/11/2018
19:30 Leg med ild og mal med lys

06/12/2018
19:30 – 22:00 Farvestyring og print (Husk: Månedens billede!)

13/12/2018
19:30 – 22:00 USA billeder

20/12/2018
19:30 Juleafslutning med Glögg

03/01/2019
19:30 – 22:00 Jens Thybo viser fotos og video fra Vietnam // Husk Månedens Billede!

10/01/2019
19:30 – 22:00 Medbring jeres billeder fra "Leg med Lys" (november 2019) + MÅNEDENS BILLEDE

17/01/2019
19:30 – 22:00 Foredrag med Gunner Byskov fra Medieskolen Viborg

24/01/2019
19:30 – 22:00 Billedkritik mhp. Jyske

31/01/2019
00:00 Peter Birk om Island

07/02/2019
19:30 – 22:30 Vi ser på udvalgte YouTube videoer //Husk: Månedens Billede

12/02/2019
19:00 – 22:30 Nørdeaften + PassePartout skæring

14/02/2019
00:00 Digital aflevering til 1. klubkonkurrence

14/02/2019
00:00 Vinterferie

17/02/2019
00:00 Aflevering til Jyske

21/02/2019
19:30 – 22:45 Generalforsamling

28/02/2019
19:30 – 22:30 Arbejde med trigger (lyd)

07/03/2019
19:30 – 22:00 Timelapse . // Husk Månedens Billede

14/03/2019
19:30 – 22:30 1. Klub, dommergennemgang

21/03/2019
19:30 Poul Erik Feldt viser billeder fra Nepal

28/03/2019
19:30 – 22:45 Billeder fra loftet. Mange gode billeder i passepartout. Vises på stafeliet // Husk Månedens Billede

04/04/2019
19:30 – 22:30 Medlemmerne viser egne Timelapse / Månedens billede

11/04/2019
19:30 – 23:00 Billedbattle afstemning, Gæst fra Nepal: Hari Bhandary

25/04/2019
19:30 – 23:00 Påskens Billeder

02/05/2019
19:30 – 23:00 Billedkritik med henblik på Den Nationale og 2. Klub // Husk Månedens Billede

03/05/2019 – 05/05/2019
Hele dagen Hyttetur

09/05/2019
19:30 – 23:00 Aflevering til Den Nationale // Billeder fra Hytteturen

10/05/2019
00:00 NY DATO: Digital aflevering til 2. klubkonkurrence

16/05/2019
19:30 – 23:00 Vi tester vores kameraer for sensor snavs.

23/05/2019
19:30 – 23:00 Mødested: Viborg Bibliotek kl 19:30, Fotodage.

06/06/2019
19:30 – 23:00 Dommergennemgang 2. Klub

13/06/2019
19:30 – 23:00 Opstart kaffecup // Islands billeder // Månedens billede

20/06/2019 – 25/07/2019
Hele dagen Sommerferie

01/08/2019
19:30 – 23:00 Sommerens billeder // Månedens billede

08/08/2019
19:30 – 22:00 Månedens Billede & flere billeder fra sommeren

15/08/2019
19:30 – 22:00 Kaffecup & Makro opgave / lidt alternativ aften.

22/08/2019
19:30 – 21:30 Fotomarathon

29/08/2019
19:30 – 22:00 Billedkritik

05/09/2019
19:30 – 21:30 Speedlight-indstillinger /+/ *Månedens billede*

12/09/2019
19:30 – 21:30 Improviseret studie med speedlights

13/09/2019 – 15/09/2019
Hele dagen Bernts efterårstur: 13. – 15. september.

19/09/2019
19:30 – 22:00 Der vises billeder fra fra fototuren …

24/09/2019
00:00 Digital aflevering til 3. klubkonkurrence

26/09/2019
19:30 – 22:00 Philipinerne og GoPro

03/10/2019
19:30 – 22:00 Visning af billeder fra kiropraktor /+/ Månedens billede

10/10/2019
19:30 – 22:00 Peter Birk, Verdensbilleder

17/10/2019
Hele dagen Efterårsferie. Men kig ind i klubben

24/10/2019
00:00 Digital & papir aflevering til 4. klub/Finalen

24/10/2019
19:30 – 23:00 Dommergennemgang 3. Klub / Aflevering 4. Klub

31/10/2019
19:30 – 22:00 Vi udvælger ti billeder til BilledBattle

07/11/2019
19:30 – 22:30 Månedens billede + Billedfortælling fra Nepal

14/11/2019
19:30 – 21:30 Street foto v/ Daniel Hoffmann

21/11/2019
19:30 – 22:00 Carsten Kidmose viser billeder

23/11/2019
18:00 – 23:30 Julefrokost / 4. Klub

23/11/2019
18:00 – 23:30 Julefrokost m. Dommergennemgang 4. klub + Finale

28/11/2019
19:30 – 22:00 Fotomarathon / Julelys – bystemning (læs mere)

05/12/2019
19:30 – 22:00 Billedbattle 2019

12/12/2019
19:30 – 22:00 Lars Bay fortæller om fotografer der har inspireret ham …

19/12/2019
19:30 – 22:00 Juleafslutning med Glögg

02/01/2020
19:30 – 22:00 Intet program

09/01/2020
19:30 – 22:00 Drøftelse af flytning – månedens billede

16/01/2020
19:30 – 22:00 Skabelse af et billede ud fra 4-5 billeder, der sættes sammen

23/01/2020
19:30 – 22:00 Personlig præsentation: Lars Bay

30/01/2020
19:30 – 22:00 Billedkritik med henblik på Jyske og 1. klubkonkurrence

06/02/2020
19:30 – 22:00 Fotografering af hemmelig opstilling i studiet + månedens billede + aflevering af papirbilleder til Jyske i klubben

11/02/2020
19:30 – 22:00 Nørdeaften – billedredigering

12/02/2020
12:00 – 23:30 Digital aflevering til 1. klubkonkurrence

13/02/2020
19:30 – 22:00 Udvælgelse af billeder til kiropraktor kl. 18:30 – ellers intet program pga. vinterferie

15/02/2020
12:00 – 23:30 Digital aflevering til Jyske

20/02/2020
19:30 – 22:00 Generalforsamling

22/02/2020
09:00 – 16:00 Lightroom Classic CC kursus kl. 9 – 16

27/02/2020
19:30 – 22:00 Visning af kiropraktorbilleder – fordeling af bøger mm. som ikke skal med i de nye lokaler

05/03/2020
19:30 – 22:00 19:10 Månedens Foto – Derefter billeder fra Jørn Hedes arkiv.

10/03/2020
19:30 – 22:00 Nørdeaften – billedredigiring

12/03/2020
19:30 – 22:00 Klubmøde AFLYST pga. corona (skulle have været 1. klubkonkurrence, dommergennemgang)

19/03/2020
19:30 – 22:00 Klubmøde AFLYST pga. corona (skulle have været præsentation af gruppen De Sejeste Leger)

26/03/2020
19:30 – 22:00 Klubmøde AFLYST pga. corona (skulle have været personlig præsentation: Jim Kirkegaard)

14/04/2020
19:30 – 22:00 Klubmøde AFLYST pga. corona (skulle have været Nørdeaften – billedredigering)

16/04/2020
19:30 – 22:00 Klubmøde AFLYST pga. corona (skulle have været Fotomarathon)

24/04/2020 – 26/04/2020
15:00 Fototur til Laaenhus ved Hobro

07/05/2020
19:30 – 22:00 Aflevering af papirbilleder til den nationale

11/05/2020
12:00 – 23:30 Digital aflevering til 2. klubkonkurrence

14/05/2020
18:30 Kl. 18:30: Udvælgelse af billeder til kiropraktor. Kl. 19:30: Klubaften

19/05/2020
19:30 – 22:00 Nørdeaften – billedredigering

20/05/2020
12:00 – 23:30 Upload til den nationale

21/05/2020
19:30 – 22:00 Visning af kiropraktorbilleder + klubaften

06/06/2020
19:30 – 22:00 Kaffe Cup igangsættes

11/06/2020
19:30 2. klubkonkurrence, dommergennemgang

13/08/2020
18:30 – 22:00 Kl. 18:30: Udvælgelse af billeder til kiropraktor. Kl. 19:30: Kaffe Cup afgørelse

20/08/2020
19:30 – 22:00 Visning af kiropraktorbilleder + klubaften

27/08/2020
19:30 – 22:30 Billedkritik

30/08/2020
10:00 – 18:00 Søndagsudflugt.

03/09/2020
00:00 Ingen klubaften (se bemærkning)

09/09/2020
Hele dagen Aflever månedens billede!

10/09/2020
19:30 – 22:30 Personlig præsentation: Jim Kirkegaard / samt Månedens billede

12/09/2020
00:00 pip

17/09/2020
19:30 – 22:30 Flemming gennemgår natfotografering.

22/09/2020
19:30 – 22:00 Digital aflevering til 3. klubkonkurrence

24/09/2020
19:30 – 22:30 Gennemgang af medlemsgallerier på klubbens hjemmeside

25/09/2020 – 27/09/2020
Hele dagen Fototur til KFUM Spejderhuset, Bylderup-Bov.

01/10/2020
19:30 – 22:30 Månedens Billede / Kaffe Cup / Billeder fra Hytteturen – Se bemærkning

08/10/2020
19:30 – 22:30 Billedkritik v/ Lars Bay

15/10/2020
19:30 – 23:00 Intet program pga. efterårsferie

22/10/2020
19:30 – 22:00 3. klubkonkurrence, dommergennemgang

22/10/2020
19:30 – 22:30 Dommergennemgang af 3. Klub

25/10/2020
15:00 – 20:00 Søndagstur / Aarhus Ø. Læs mere ….

29/10/2020
19:30 – 22:00 AFLYST (skulle have været: Digital & papir aflevering til 4. klub/Finalen)

29/10/2020
19:30 – 22:30 AFLYST (skulle have været: Fremvisning af billeder)

05/11/2020
19:30 – 22:30 AFLYST (skulle have været: Besøg fra Filmrullen Horsens)

10/11/2020
19:30 – 22:00 AFLYST (skulle have været: Nørdeaften / billedredigering)

12/11/2020
18:30 – 19:30 AFLYST (skulle have været: Kl. 18:30: Udvælgelse af billeder til kiropraktor.)

12/11/2020
19:30 – 22:30 AFLYST (skulle have været: Månedens billede)

19/11/2020
19:30 – 22:00 AFLYST (skulle have været: Visning af kiropraktorbilleder + Foredrag v/ Susan Kipp)

26/11/2020
19:00 – 20:00 Aflevering af billeder til Kiropraktor udstilling

28/11/2020
19:30 – 22:00 AFLYST (skulle have været: Julefrokost (uden 4. klub))

29/11/2020
17:00 – 21:00 Søndagstur – aftentur til Ry

03/12/2020
19:30 – 22:30 AFLYST (skulle have været: Klubaften – 4. klub!)

10/12/2020
19:30 – 22:00 AFLYST Efterårsbilleder & Månedens billede (læs mere)

17/12/2020
19:30 – 22:30 AFLYST (skulle have været: Klubaften (pt intet program) m/Glögg og æbleskiver)

06/01/2021
19:00 – 21:30 Kritik før Jyske v. Linda Weng + Månedens billede + stafetten

20/05/2021
Hele dagen Nordre Fælleshus Corona-lukket. Intet klubmøde (se mere)

25/05/2021
Hele dagen Aflevering 2. klub

27/05/2021
19:30 – 22:30 1. Klub med dommergennemgang v. Thomas Juul

03/06/2021
19:30 – 20:30 Generalforsamling

08/06/2021
19:30 – 22:30 Nørd' aften

10/06/2021
00:00 Fremvisning af Kiropraktor billeder / Månedens billede (se mere)

11/06/2021
Hele dagen Aflevering af portrætter til Thomas Dohn

17/06/2021
19:30 – 22:30 Thomas Dohn, præsentation og "medlemmernes portrætter" (se mere)

24/06/2021
19:30 – 22:30 2. Klub med dommer fra Fjends Fotoklub + Kaffecup

05/08/2021
19:30 – 22:00 Månedens billede + stafetten + kritik af billeder til 3 klub.

09/08/2021
19:30 – 22:00 Præsentation: De seje leger + Peter Madsen

12/08/2021
19:00 – 22:00 Tur med Carsten Kidmose kl. 19.00 + Indsend kiropraktorbilleder

19/08/2021
19:30 – 22:00 Sommerferiebilleder + billeder fra turen den 12. august

23/08/2021
Hele dagen Aflevering til 3. klub

26/08/2021
19:30 – 22:00 Kiropraktorbilleder

02/09/2021
19:30 – 22:00 Månedens billede + stafetten

04/09/2021
10:00 – 16:00 Lørdag – Adventure Race i Silkeborg kl. 10 – 16

09/09/2021
19:30 – 22:00 Præsentation: De seje leger

16/09/2021
19:30 – 22:00 Peter Birk fortæller om sin nye bog

23/09/2021
19:30 – 22:00 Dommergennemgang 3. klub

30/09/2021
19:30 – 22:00 Kritik før 4. klub + udvælgelse af 10 billeder til "Billedbattle"

07/10/2021
19:00 – 21:30 Månedens billede + stafetten + black coffee cup

12/10/2021
19:00 – 21:30 Nørd-aften

14/10/2021
Hele dagen Aflevering til 4. klub (print)

14/10/2021
19:00 – 21:30 Teknikaften v. Flemming Thorsager + Bernt viser billeder fra Svaneborg

21/10/2021
19:30 – 22:00 Ingen klubaften – efterårsferie

28/10/2021
19:00 – 21:30 Linda Weng fortæller om deltagelse i konkurrencer

04/11/2021
19:00 – 21:30 Månedens billede + stafetten + Jens Askov

09/11/2021
19:00 – 21:30 Nørd-aften

11/11/2021
19:00 – 21:30 Kritik før Jyske v. Linda Weng

18/11/2021
19:00 – 21:30 Foredrag med Anja Robanke

25/11/2021
19:00 – 22:00 Tur til Viborg

27/11/2021
18:00 – 23:00 Julefrokost og dommergennemgang 4. klub / finale

02/12/2021
19:00 – 21:30 Månedens billede + stafetten + visning af kiropraktorbilleder

09/12/2021
19:00 – 22:00 Snak om billeder fra digitalt billed-battle + teknik v/ Flemming Thorsager

14/12/2021
19:00 – 21:30 Nørd-aften

16/12/2021
19:00 – 22:00 Juleafslutning med kransekage og bobler

06/01/2022
19:00 – 22:00 Månedens billede + Stafetten

13/01/2022
19:00 – 22:00 En aften om sort/hvid – monochrome konvertering

20/01/2022
19:00 – 22:00 Vis 5 af dine bedste monochrome-billeder

27/01/2022
19:00 – 22:00 Om "Til kanten" ved Bjarne Meldgaard

03/02/2022
19:00 – 22:00 Månedens billede + stafetten + Grønland og nordlys ved Peter Madsen

10/02/2022
19:00 – 22:00 Dråbefotografering

15/02/2022
19:00 Husk: Aflevering af billeder til 1. klub (Det er ikke en klubaften)

17/02/2022
19:00 – 22:00 Vinterferie

24/02/2022
19:00 – 22:00 Generalforsamling

03/03/2022
19:00 – 22:00 Månedens billede + stafetten + kiropraktorbilleder

10/03/2022
19:00 – 22:00 Aftentur til Århus Midtby

17/03/2022
19:00 – 22:00 Dommergennemgang af 1. klubkonkurrence

24/03/2022
00:00 Analyse af billeder til Den Nationale + billeder fra turen til Aarhus + kiropraktorbilleder

31/03/2022
19:00 – 22:00 Medlemmernes aften

07/04/2022
19:00 – 22:00 Månedens billede + stafetten (Emne: Sæt lyd på dit billede)

14/04/2022
Hele dagen Skærtorsdag. Ingen klubaften.

21/04/2022
19:00 – 22:00 Udflugt til kunsthallen i Viborg

22/04/2022 – 24/04/2022
16:00 – 11:00 Fototur 22.-24. april 2022

28/04/2022
19:00 – 22:00 Fototur

02/05/2022
Hele dagen Frist for aflevering til 2. klubkonkurrence (digital)

05/05/2022
19:00 – 22:00 Månedens billede + stafetten

12/05/2022
19:00 – 22:00 Billeder fra fototuren 22.-24. april + billedkritik + resultatet af spørgsundersøgelse i klubben + hveder

19/05/2022
19:00 – 22:00 Billeder fra Jyske + billeder fra turen den 28. april

26/05/2022
Hele dagen Kr. Himmelfartsdag. Ingen klubaften.

02/06/2022
19:00 – 22:00 Månedens billede + stafetten + kiropraktorbilleder

09/06/2022
19:00 – 22:00 Dommergennemgang 2. klubkonkurrence

16/06/2022
19:00 – 22:00 Medlemmernes aften

23/06/2022
19:00 – 22:00 Tur til Silkeborg Bad + bunkere

30/06/2022
19:00 – 22:00 BEMÆRK ÆNDRING: Billeder fra fototur 23. juni + Black Coffee Cup sættes i gang + Landskabsfotografering

07/07/2022
19:00 – 22:00 Sommerferie

14/07/2022
19:00 – 22:00 Sommerferie

21/07/2022
19:00 – 22:00 Sommerferie

28/07/2022
19:00 – 22:00 Sommerferie

04/08/2022
19:00 – 22:00 Sommerferie

11/08/2022
19:00 – 22:00 Fototur

18/08/2022
19:00 – 22:00 Billedkritik/analyse + fotos fra tur den 11. august

25/08/2022
19:00 – 22:00 Sommerferiebilleder + medlemmernes aften

01/09/2022
19:00 – 22:00 Månedens billede + Black Coffee Cup + Kiropraktor billeder + Stafetten

03/09/2022
10:00 – 16:00 Adventure Race

08/09/2022
19:00 – 22:00 Flemming Thorsager om objektiver.

15/09/2022
19:00 – 22:00 Billedkritik/analyse

22/09/2022
19:00 – 22:00 Foredrag med Mads Peter Iversen

23/09/2022 – 25/09/2022
14:00 – 12:00 Fototur

29/09/2022
19:00 – 22:00 Billeder til billedbattle + medlemmernes aften v/ Bjarne Meldgaard om international fotografi

13/10/2022
19:00 – 22:00 Dommergennemgang 3. klubkonkurrence

20/10/2022
19:00 – 22:00 Efterårsferie. Ingen klubaften.

27/10/2022
19:00 – 22:00 "5 dage på Donau" ved Jørn Hede + billedkritik

18/05/2023 – 23/05/2023
00:00 Fototur til Harzen

02/09/2023
10:00 – 16:00 Adventure Race